Meslek Eğitimi: Ausbildung Programı ile Kalifiye Personel Yetiştirme

Meslek Eğitim Programları, dünyada sınırlı sayıda ülkede uygulanan özel bir eğitim modelidir ve sektörlere iş sahasında deneyim kazanmış kalifiye personel yetiştirmeyi hedefler. Bu eğitim programı, devletin meslek odaları tarafından başlangıç ve mezuniyet aşamalarında onaylanan ve kontrol edilen bir işbirliği modelidir. İşverenler ve Meslek Okulu işbirliğiyle yürütülen program, sistematik bir şekilde branş eğitimi sunar ve program süresinin %70’inde anlaşmalı işletmelerde veya kurumlarda staj imkanı sağlar.

Bu program, işletmelerde uygulanan çalışma konseptiyle birlikte pratik eğitimi ve meslek akademisindeki teorik eğitimi birleştirir. Bu kombinasyon uluslararası alanda tanınmaktadır. Öğrenciler, işletmede geçirdikleri süre boyunca branşlarına bağlı olarak aylık 600 ila 1.000 € arasında değişen bir maaşla ücretlendirilirler.

Uluslararası öğrenciler, Almanya’ya Ausbildung programı için başvurabilirler. 1 Mart 2020 tarihli Alman göçmen yasasının genişletilmiş kapsamıyla, Türkiye’den de başvuru yapılabilir. Uluslararası adaylar vizeye tabi tutulurlar ve Almanca dil yeterliliğini kendi ülkelerinde tamamlayabilirler veya 25 yaş altındaki adaylar uzun dönem dil kursuna kayıt yaptırarak Almanya’ya seyahat edebilirler.

Meslek Eğitim Programına kabul için lise mezunu olmak ve B1 seviyesinde Almanca bilmek gerekmektedir. Vize için ise Almanca B1 sertifikası sunmak veya B1 seviyesine kadar kurs kaydı yapmak gerekmektedir. Ayrıca meslek odalarından onay alınması, uyumlu bir iş kontratının işletme tarafından sağlanması, sigorta ve konaklama kayıtlarının olması gerekmektedir. Ayrıca kurs veya programa kayıt süreci için geçim teminatı amacıyla 6 aylık bir bloke hesaba sahip olunması gerekmektedir.

Almanya’da popüler olan 50 meslek
Ausbildung Nedir?

Leave a comment