Mesem Mesleki Eğitim - Ustalık Telafi Programı Teşviki

Program Süresi Ortalama 27 Hafta
Program Destek Tutarı Kursiyer başı 5701,16 TL
Program Kişi Sınırı Yok
Eğitim Eğitim Zorunluluğu yok, İş Yerinde Eğitim
İşletme Gereksinimi Usta Öğretici (yok ise online kurs ile 3 Hafta içinde belge alma)

 

Ustalık Telafi Programı Teşviki nedir?

UTP teşviki, işgücünde ara eleman ihtiyacını karşılamak ve ustalık belgesi sahibi personel sayısını artırmak için, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda uygulanan bir teşviktir.

UTP teşvikinde işverene sağlanan destek nedir?

UTP teşviki kapsamında, programa katılan işverene, personel başına aylık net asgari ücretin yarısı kadar (5701,16 TL) destek verilmektedir. 27 hafta boyunca bu kapsamda kişi başı toplam orrtalama 38482,83 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme nakit olarak işverenin hesabına yatırılmaktadır.

UTP teşvikine başvurmak için işverende hangi şartlar aranıyor?

Programa başvurmak için işverenin, 33 ana sektör ve 181 alt sektörden birisinde faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Bunun yanında işyerinde en az bir usta eğitici belgesi sahibi personel bulunması yeterlidir. Bunun dışında başka bir şart aranmamaktadır.

UTP teşviki mevcut çalışanlar için mi yoksa yeni personel için mi veriliyor?

UTP kapsamında verilen destek, hem işyerinde programa katılan mevcut çalışanlar hem de yeni alınacak personel için verilebilmektedir. Personelde aranan tek şart, en az lise mezunu olmasıdır.

UTP teşviki kapsamında sigorta primi desteği veriliyor mu?

İşyerinde mevcut çalışanlardan UTP kapsamına alınanlara sigorta primi desteği verilmemekte, sadece ücret (aylık 5701,16 TL) desteği verilmektedir. Bunların primlerini yine işveren karşılayacaktır. Fakat dışarıdan UTP kapsamında kaydedilen adayların 27 hafta boyunca iş kazası ve meslek hastalığı primleri MEB tarafından karşılanmakta, bunlar için işveren prim ödememektedir. Yani dışarıdan programa giren adayların hem primi hem de ücret desteği MEB tarafından sağlanmaktadır.

UTP teşvikinde istihdam taahhüdü var mıdır?

Hayır, UTP teşviki uygulamasında işverenden herhangi bir istihdam taahhüdü veya ortalama sigortalı sayısı şartı istenmemektedir.

UTP sonrasında verilen belge, mesleki yeterlilik belgesi yerine geçer mi?

Evet, UTP tamamlandıktan sonra verilen ustalık belgesi, aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmektedir. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi beş yıl iken, ustalık belgesinde süre sınırı yoktur.

UTP için personelin işyeri dışında eğitim görmesi gerekiyor mu?

Hayır, UTP kapsamında 27 haftalık eğitim sürecinin tamamı işyerinde çalışarak tamamlanmaktadır. Personelin işyeri haricinde eğitime katılması gerekmemektedir.