Ausbildung

 • Ausbildun nedir?

Ausbildung kelime anlami itibari ile eğitim süresi boyunca mesleki ve teknik eğitimin bir arda harmanlanlandığı bir eğitim modeli olarak bilinmektedir.

 • Ausbildung programı neye göre planlanmakta?

Ausbildung eğitimi ; Alman Hükümetinin belirlemiş olduğu kontenjanlar, her yıl     açıklanan rakamlar doğrultusunda belirli meslek grupları için ausbildung programları belirlenmekte ve bu programlara meslek sahibi olmak isteyen ilgili personeller başvurmaktadır.

 • Ausbildung eğitimi sonun da bir belge alınıyor mu?

Belirlenen bu eğitim süreci 3 yıl olup; eğitim süresi sonunda girilen sınav geçildiği takdirde meslekleri ile alakalı gerekli diplomaları almaya hak kazanırlar ve kalifiye eleman olarak iş başı yapmaktadırlar.

 • Tatil dönemi hakkın da bilgi?

Ausbildung eğitim süreci o yılın ağustos ve ocak aylarında eğitim başlangıç dönemleri başlamaktadır. Bir yıllık eğitim süreci boyunca 30 günlük izin kullanım süresi vardır bu sürede Türkiye’ye gelebilirsiniz.

 • Ausbildung yaptıktan sonra bölüm değişikliği?

Ausbildung eğitim döneminde bölüm seçme imkânı bulunmaktadır. Kendinize uygun bölümleri ausbildung yapmadan önce detaylıca araştırıp seçmelisiniz. Uzmanlık yapılabilecek alanları da ilgi alanlarınıza göre seçebilirsiniz.

 • Kalacak yer yaşanılacak eyalet?

Ausbildung eğitim ve stajları Almanya’nın NRW eyaletininde yapılmaktadır. NWR (Nordrhein-Westfallen) eyaleti Köln, Düsseldorf, Dortmund, Bochum, Duisburg, Essen, Bonn gibi büyük şehirleri barındırmaktadır. Kalacak yerler de bu eyaletlerde ayarlanacaktır.

Anlaşma yapılacak olan şirketle alakalı gerekli tüm irtibatı firmamız sağlamakta ve adaya uygun nitelikte işi bulup aday ve iş veren arasında sözleşme yapma aşamasına kadar tüm süreçleri titizlikle yönetmektedir. Aday ve sözleşme yapılacak firma arasında gerekli irtibatlar sağlanmakta ve her iki tarafın da yeterli bilgi sahibi olması sağlanmaktadır.

 • Aday başarısız olursa sınavlarda yapılacak işlemler?

Almanya’da yapılan ausbildung eğitiminin zorlayıcı bir müfredatı yoktur. Fakat eğitim süresi boyunca adaylar eğitim görecekleri alan ile alakalı kendilerini iyi bir şekilde yetiştirmekle sorumludurlar. Bunun yanı sıra  3 yıllık  ausbildung eğitimi sonunda eğitim bitirme sınavı bulunmaktadır. Adayların bu sınava 3 defa girme hakkı bulunmaktadır.

 • Ausbildungla giden aday bırakıp başka bir iş bulursa yaşayacağı sorunlar?

Eğitim süreci boyunca iş veren ile yapılan sözleşme kapsamında belli bir süreyi (-ki bu da yaklaşık 3-4 gün olarak tanımlanmaktadır) iş verenin ayarlamış olduğu hastane vb. staj yerlerinde geçirme zorunluluğu bulunmaktadır. 3 yıllık eğitim süresi içinde ayrılmak istenirse eğer iş veren tarafından çalışma izni iptal olacağı için çeşitli sıkıntılar yaşanabilecektir.

 • Evli olan çiftler eşini ve çocuğunu götürebilir mi?

Alman Hükümetinin aile birleşimi ile ilgili öne sunduğu şartlarından en önemlisi; Aile birleşimi yapacak kişilerin aylık kazançlarının ailelerini geçindirmeye yetecek düzeyde olduğunu kanıtlanması şartıdır. Bu miktar da yaklaşık olarak aylık 3000-3500 € olarak belirlenmiştir. Ausbildung eğitimi gören adayların eğitim süreci boyunca aldığı ücret ilk yıl için 1.100 €, ikinci yıl için 1.200 € ve üçüncü yıl için ise 1.300 € olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda ausbildung yapan adayların aylık kazançları yeterli miktarda olamayacağı için aile birleşimi yapamamaktadırlar.

Fakat adaylar ausbildung eğitimleri sonucunda meslekleri başladıklarında 2500 – 3000 € bandında maaşları olacaktır. Bu ücretler ek mesai ve nöbetlerle ile birlikte 3000 – 3500 €  ücretlerinin görülebilmesi mümkündür. Bu süreçte de aile birleşimi programıyla işlemlerini gerçekleştirebilirler.

          11-Almanya’daki Ausbildung eğitim dönemi nasıl olacak, tatil dönemlerinde  Türkiye’ye                gelinebilecek mi?

          Kayıt dönemi senede iki defa olup; ilk dönem eylül – ekim aylarında, ikinci dönem   ise mart – nisan aylarında gerçekleşir. Öğrencilik döneminde yıllık 5 hafta izin olacaktır. Mesleğe başlayınca 30 gün + resmi tatiller söz konusu olacaktır. Bu süre zarfı boyunca izinlerini diledikleri şekilde kullanma imkanını sahiptirler.

 

          12-Türkiye’de sağlık alanında alınan 2 yıllık ön lisans bölümlerinde geçerliliği olan bölüm var mı?

     Almanya’da 2 yıllık ön lisans bölümleri geçerli değildir ancak ihtiyaca göre bazı bölümlerde (radyololoji /aneztezi teknk.) iş tecrübesi olan adaylara talep olmaktadır.

 

MÜHENDİSLİK

Almanya dünyada mühendislik denildiğinde ilk akla gelen ülkelerin başında gelir. Siemens, Bosch, Porshe, Mercedes, BMW gibi mühendislik kapsamında zirvede olan kuruluşlar ve kuruluşlar gibi sektöründe öncü kuruluşlarda yeterli dil seviyesine ve yeterli tecrübeye sahipseniz söz konusu kuruluşlarda çalışabilir kariyerinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

 

TEKNİSYEN

Makineler konusunda ileri düzey birikime sahip olan Almanya bu konuda makinelerin programlanması, bakımı, arıza giderimi, konularında tekniker ve/veya teknisyenlere ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda yeterli Almanca dil seviyeniz ve tecrübeniz varsa Almanya’da çalışabilir kariyerinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

 

IT BİLİŞİM

Avrupa Birliği içerisinde özellikle bilişim alanında Almanya açık ara öndedir. Bilişimin  kullanımı ve dijitalleşme sisteminin entegrasyonu ile son model arabaların, tıp cihazlarının üretiminde-kullanımında ve diğer sektörlerde yazılımlar hayati öneme sahiptir.

ÇALIŞMA ALANLARI?

 • Dört yıllık lisans mezunu,
 • B1 veya üstü ingilizce
 • Yazılım konusunda C, C++ ,C# , Matlab, Python,Visual Basic vb. gibi

yazılım programlama dillerinden en az birine hakimseniz Almanya’da çalışabilir kariyerinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Ausbildung, Almanya’da çıraklık ve mesleki eğitim olarak bilinen bir programdır. Bu eğitim, Almanya genelinde maaşlı meslek eğitimi olarak da tanımlanabilir.

Bu program, 300’den fazla alanda hem teorik hem de pratik deneyim sunar. Haftada 2 gün eğitim alırken, 3 gün de çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Ayrıca, seçtiğiniz alana bağlı olarak aylık 1000 € ile 1400 € arasında düzenli bir gelir elde etme imkanınız vardır.

Ausbildung eğitimi genellikle 1 ila 3 yıl arasında sürer. Eğitim süresi, kişisel yeteneklerinize ve aldığınız eğitim alanına bağlı olarak değişebilir. Eğer ilgili alanda bir deneyiminiz varsa, eğitim süresi daha kısa olabilir.

AB vatandaşı olmayanlar olarak, bu programlara uygun olmadığınızı düşünebilirsiniz, ancak bu yanlış bir bilgidir. Ausbildung programlarına 18 ile 35 yaş arasında lise mezunu herkes başvurabilir. Bu programlar, ticaret ve mesleki becerilere dayalı işler için uygundur ve üniversite diploması gerektirmez. Ausbildung programını başarıyla tamamladıktan sonra, Almanya’da yasal olarak çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Almanya’daki birçok işletme, özel niteliklere sahip meslek profesyonellerini bulma konusunda zorluk çekmektedir, bu nedenle Ausbildung programına yerleşme şansınız oldukça yüksektir.

Ancak, yabancıların (ve yerlilerin) yerine getirmesi gereken bazı temel gereksinimler bulunmaktadır. Neyse ki, Almanya’daki çıraklık programları, yüksek öğrenim programlarına göre çok daha az kabul koşuluna sahiptir.

Mesleki eğitim için gerekenler:

 • Yeterli düzeyde Almanca bilgisi (en az B1 seviyesi)
 • Almancaya eşdeğer bir okul bitirme belgesi (en az 9 yıl)
 • İyi bir Almanca seviyesine sahip olmak, Almanya’da çıraklık eğitimine başvurmak ve tamamlamak için temel bir gerekliliktir. Dersler Almanca olarak verilmekte ve çalışmalar da Almanca yapılmaktadır. Şu anda, Almanya’da İngilizce Ausbildung programlarının sayısı oldukça sınırlıdır.

ECO Danışmanlık firması olarak, Ausbildung programlarıyla ilgili danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.