Karbon Ayak İzi

Kurumsal Karbon Ayak izi Ölçümü ve Hesaplaması

Son dönemlerde arta gelen küresel ısınmanın etkilerini Türkiye´de çok daha net görebilmekteyiz. Kurumların salgıladığı sera gazı nedeni ile sorunlar her geçen gün büyümektedir. Firmaların sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve raporlanması için aradıkları belgelendirme firması olarak nerede olursanız olun sizlerin yanında oluyor ve ülkenin hemen her yerinde sizlere hizmet veriyoruz. ECP Eğitim Danışmanlık olarak ulusal pazarda faaliyetlerini gösteren veya uluslararası arenada bulunan firmalarımızın sürdürülebilirlikleri kapsamında Sera Gazı emisyonlarının hesaplaması ve Karbon Ayakizi hesaplaması için geniş kapsamlı hizmetimizi sunuyoruz.

Karbon ayakizleri insanların ve firmaların faaliyetleri sonucunda atmosfere gönderilen sera gazlarının karbondioksit eşdeğerlerinde çeşitli yöntemler ile hesaplanmasıdır. Co2 Emisyonu maalesef dünyamıza birçok anlamda zarar vermektedir. Kurumsal firmaların faaliyetleri kapsamında verilen zararların en aza indirilmesi için emisyonların öncelikli olarak hangi miktarlarda olduğunu bilmesi ve buna bağlı olarak azaltma için gerekli adımların atılması önerilmektedir. Doğrudan veya dolaylı bir yol ile tükettiğimiz her türlü fosil yakıt sayesinde CO2 salınımı meydana gelir.

Misal firmanın mal üretimi için fabrikasında kullandığı elektrik, şahısların üşüdüğünde evlerinde açtığı doğalgaz vb.. durumlar salınım sebepleridir.

Karbon ayak izini 2 farklı kategoride inceleyebiliriz;

  • Kişisel Karbon Ayak İzi
  • Kurumsal Karbon Ayak İzi

1.BİREYSEL KARBON AYAK İZİ HESAPLAMASI

Bizlerin yıllık hayat aktivitelerimiz sırasında doğaya salınan emisyonun kişisel olarak ne kadarlık miktarından sorumlu olduğumuzu gösteren kavramdır.

  1. Birincil Karbon Ayak İzi: Kişilerin evlerinde tükettikleri elektriğe, yakıta ve yapmış oldukları araçlı (araba, uçak gibi) yolculuklara bağlı tüketilen fosil yakıtların yaratmış olduğu CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.
  2. İkincil Karbon Ayak İzi: Kişilerin kullandıkları ürünlerin tüm yaşam döngüsünü yani, imalatından en son bozunumlarına kadar olan süreçteki dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

 

ECP Eğitim Danışmanlık bu anlamda sektörün en iyi danışmanları ile çalışmakta ve ihtiyacınız olan şehirde sizlere kısa süre içerisinde ulaşarak tüm taleplerinizi karşılamaktadır. Karbon ayak izi hesaplaması haricinde firmamızdan bir çok alanda belgelendirme taleplerinizi de iletebilir ve ilgili belgelere sahip olabilirsiniz.

 

2.KURUMSAL FİRMALAR İÇİN KARBON AYAKİZİ HESAPLANMASI

Kurumların yıllık faaliyetlerine bağlı emisyonları gösteren kavramdır. Kurumsal Karbon Ayak İzi 3 ana parçadan oluşur;

  1. Doğrudan Karbon Ayak İzi (Scope-1): Kurumların faaliyetleri için (ısınma veya üretim prosesi için) kullandıkları fosil yakıtlar ve kurumun sahip olduğu araçların kullandığı fosil yakıtların yaratmış olduğu emisyonlar Scope-1 altında değerlendirilmektedir.
  2. Dolaylı Karbon Ayak İzi (Scope- 2): Kurumların tükettiği elektrik enerjisinin neden olduğu emisyonlar, kurumun başka bir kurumdan satın aldığı buhar, soğutma veya sıcak suya bağlı emisyonlar Scope-2 altında değerlendirilmektedir.
  3. Diğer Dolaylı Karbon Ayak İzi (Scope-3):Kurumların kullandıkları ürünlere (örneğin hammaddeden reklam amaçlı broşürlere kadar), aldıkları taşeron faaliyetlerine, kurumun kiralık araçlarının kullandığı yakıtlara, kurum çalışanlarının iş amaçlı kara,deniz ve hava ulaşımlarına bağlı tüm emisyonları Scope-3 altında değerlendirilmektedir.

ECP Eğitim Danışmanlık olarak kurumsal firmaların ihtiyacı olduğu anda karbon ayak izi hesaplamasını yapıyoruz. Firmamızda hizmet veren profesyoneller ile firmanızın denetlenmesi yapılmakta ve istenilen raporlar elde edilmektedir. Raporların elde edilmesi için firmanızın gerekli olan verilerini topluyor, hesaplıyor ve sizlere rapor halinde sunuyoruz. Kusursuz bir karbon ayakizi hesaplaması istiyorsanız hemen incelediğiniz web sitemizde yer alan ECP Eğitim Danışmanlık numaralarını arayabilirsiniz.

Firmaların karbonayak izi ve sera gazi emisyonları hesaplaması bağlamında ECP Eğitim Danışmanlığın profesyonel ekiplerince değerlendirmeler yapılmakta ve verilen analizlerde, raporlarda %100´e kadar bir başarı oranı sunulmaktadır. Bir ürünün, bir firmanın bu hesaplamaları yaptırması yaşam döngülerinin değerlendirilmesi için önemlidir. ECP Eğitim Danışmanlık ISO belgeleri ile tüm standartları sizlere sağlayabilir ve doğrudan firmanızı bilgilendirir.