Almanya’da İş Görüşmesine Hazırlık ve Başarı İçin Püf Noktaları

Almanya’da İş Görüşmesine Hazırlık ve Başarı İçin Püf Noktaları
Almanya’da bir iş için görüşmeye çağrıldınız hayalinizdeki işi almaya yaklaşmak istiyorsunuz. O zaman bu yazımız tam size göre.

Hazırlık:

  • Başvurduğunuz firma ve pozisyon hakkında detaylı bilgi edinin. Firma hakkında araştırma yapın ve neden bu firmada çalışmak istediğinizi açıklayabilecek bilgilere sahip olun.
  • Yaşam öykünüzle ilgili olası soruları düşünün ve motivasyonunuzu önceden planlayın.
  • Almanya’da çalışmak istemenizin sebeplerini ve Almanca dil seviyenizi açıklayabileceğiniz sorulara hazırlıklı olun, özellikle başka bir ülkeden geliyorsanız bu konuda sorular alabilirsiniz.

Asansör konuşması:

  • İyi bir hazırlık için asansör konuşması yöntemini kullanabilirsiniz. Şefinizi, niteliklerinizi uygun bir şekilde ikna etmek için sadece kısa bir süreniz olduğunu düşünün. En fazla iki dakikalık, akılda kalıcı bir tanıtım yapmaya çalışın.

İş görüşmesi:

  • İş görüşmesine tam zamanında ve özenli bir kılık kıyafetle gitmelisiniz. Genel olarak erkekler için takım elbise, gömlek ve kravat, kadınlar içinse pantolonlu elbise veya tayyör tercih edilebilir. Ancak sektöre ve firmanın kültürüne bağlı olarak daha serbest kıyafetler de tercih edilebilir.
  • Selamlaşma sırasında göz teması kurarak tokalaşma yapmalısınız. İş dünyası adabına uygun olarak elinizi önce oradaki en üst düzeydeki kişiye uzatmalısınız.

Önemli sorular ve sorulmaması gereken sorular:

  • Muhtemelen iş görüşmesi sırasında beklenmedik sorularla karşılaşabilirsiniz. Bunlar normaldir ve tepkilerinizi ölçmeye yönelik olabilir. Ancak aile planlaması, ailevi durum, sağlık, dini aidiyet veya siyasi görüş gibi kişisel konularla ilgili soruların sorulması uygun değildir. Bu tür sorulara gerçeğe uygun cevap vermek zorunda değilsiniz.

Soru sorma:

  • İş görüşmesi sırasında size ilgili bilgileri verecek sorular sormalısınız. Firma, olası görevler, gelişme imkanları ve maaş gibi konular hakkında bilgi almanız önemlidir. Bu, ilginizi yansıtacak ve size daha fazla bilgi sağlayacak.

Görüşmenin sonlandırılması:

  • Görüşme sonunda pozitif bir geri bildirimde bulunun. İşi memnuniyetle almayı istediğinizi ve ilginizi belli edin. Bu, sizin işe uygun olduğunuzu ve firmada çalışmak istediğinizi gösterir.
Kalifiye Çalışan Olarak Almanya’ya Nasıl Gidilir?
Almanya’da Vasıflı Eleman Olarak İş Arayanlara Destek

Leave a comment