Kalifiye Çalışan Olarak Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya, kalifiye eleman sıkıntısı çekmekte ve yüz binlerce pozisyon açık bulunmaktadır. Nitelikli İşgücü Göçü Yasası, 2020 yılından beri kalifiye elemanların Almanya’ya göç etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu yasa, AB dışındaki ülkelerden gelen kişilere Almanya’ya gelme imkanı sunmaktadır. Almanya, kalifiye elemanlara kapılarını açık tutarak, uzman çalışanların ülkede kalmalarını teşvik etmektedir.

Kimler kalifiye eleman olarak kabul edilmektedir? Almanya’da denkliği tanınmış üniversite mezunları ve nitelikli meslek okulu mezunları kalifiye eleman olarak kabul edilmektedir.

Neler değişti? Nitelikli bir mesleki eğitim belgesine sahip olan ve henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayan kişiler, iş aramak için altı aylık bir oturma izni alabilecekler. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı olarak on haftaya kadar çalışabilecek veya staj yapabilecekler. Bunun için önkoşul, B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçim için yeterli miktarda parasının bulunmasıdır.

Öncelik incelemesi kalkıyor: Bir firma, AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde, İş Kurumu önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Ancak bu öncelik incelemesi kalkıyor, ancak istihdam piyasası koşulları değişirse yeniden getirilebilir.

Çalışma yeri veya eğitim yeri arayışı: Alman yurt dışı okullarından mezun olanlar, yüksek öğrenim ve mesleki eğitim amaçlı iş yerlerini aramak için Almanya’ya gelebilecekler.

AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü sınırlı tutulmayacak: Uzman eleman açığı bulunan meslekler tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Hangi mesleklerde uzman eleman açığı var? Doktorlar, psikoterapistler ve sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri, matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından diğer meslek uzmanları aranan meslek elemanları arasında yer almaktadır.

Ecp Danışmanlık firması olarak, Almanya’da kalifiye eleman olmak isteyenlere destek sağlamaktayız. İş arama süreci, vize başvuruları, dil gereksinimleri ve diğer konularda danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Uzman ekibimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayarak, onları en uygun pozisyonlara yerleştirmek için çalışmaktadır. Almanya’da iş fırsatları hakkında bilgi almak ve destek için Ecp Danışmanlık firmamıza başvurabilirsiniz.

Almanya’da Talep Gören Meslek Alanları
Almanya’da İş Görüşmesine Hazırlık ve Başarı İçin Püf Noktaları

Leave a comment