Yeni Destekler Veriliyor

Deprem felaketi sonrasında oluşan ekonomik kayıpların en aza indirilmesi için, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı devreye alındı. Bu program kapsamında, depremde zarar gören yaklaşık 30 bin KOBİ’ye yönelik yeni destek verilecek ve 11 milyar liralık finansman sağlanacak.

KOBİ’lere Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı, işletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1 buçuk milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyor. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımlar da atıldı. Bu sayede, KOBİ’lerin yeniden işlerine başlamaları hedefleniyor.

Kimler Faydalanabilecek?

Program, imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından kullanılabilecek. Acil Destek Programından iş yeri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek.

Ödeme Planı

Programdan faydalanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. KOSGEB, bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanmasını ve 11 milyar liralık kredi hacmi oluşturmayı hedefliyor.

Teminat Sıkıntısı Çeken İşletmeler için KGF Devrede

Bunun yanı sıra, teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye alınacak. Valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlardan belgelenen işletmeler, Acil Destek Kredisi’nden yararlanabilecek.

Depremzedelere KOBİ’lere Faizsiz Kredi Desteği ile işletmeler, finansal olarak rahatlatılırken, ekonomi de canlandırılacak. Bu destekler sayesinde, depremin oluşturduğu kayıpların en aza indirilmesi hedefleniyor.

Hayalini kurduğu iş yerini KOSGEB desteğiyle atı

Leave a comment